POKA-YOKE Nedir?

Poka-Yoke Japon yönetim düşünürü Shiego Shingo tarafından ortaya çıkarılmış bir kavramdır. POKA: 'Dikkatlizlik-Dalgınlık'; YOKE: 'Sakınma-Azaltma' olarak düşünüldüğünde bu kavram 'Hataların Yalıtımı' olarak anlamlandırılabilir.

Bu sistemin temel amacı; üretim tesislerinde; personel dikkatsizliği veya işlerini yanlış yapmaları sonucu meydana gelen hatalar neticesinde kusurlu üretim yapılmasının önüne geçmek; günlük hayatımızda ise basit uyarı/engellemeler ile büyük hataları önlemektir.

Mevcutta üretim tesislerinde kullanılan kalite-kontrol süreçlerinde hatalı ürünler belirli analizler yapılarak, sorun ortaya çıktıktan sonra tespit edilebilmektedir. Özellikle seri üretim yapılan, üretim adedi çok fazla olan işletmelerde her bir ürünü tek tek kontrol etmek imkansızdır. Üretimden belirli periyodlarla alınan numuneler sorunsuz olsa bile; bu analizlerde fark edilmeyen kusurlu ürünler müşteriye kadar ulaşabilir. Bu kusurlu ürünlerin tespiti ve düzeltilmesi için de büyük bir zaman ve maliyet harcanır. Bu yüzden Poka-Yoke kavramının işletmelerde uygulanması ve hataların ortaya çıkmadan, basit uygulamalarla önlenmesi büyük önem arz etmektedir.

Poka-Yoke (Hataların Yalıtımı) yöntemi, önleyici yapısı sayesinde kalite kontrol/analiz yöntemlerine göre daha etkili ve basittir.

Web sitemiz çerezler ve Google Analytics web analiz aracını kullanıyor. Sayfalarımızı ziyaret ettiğinizde bunu kabul etmiş sayılırsınız. Gizlilik politikamızla ilgili bilgilereburadan ulaşabilirsiniz.